Liderler ve Profesyonellerle Söyleşiler

Head Hunter- Perim İmer, (Kafa Avcısı)

Head Hunter- Perim İmer,  (Kafa Avcısı)

Ortaokul ve lise, Erenköy Kız Lisesi.

Üniversite, Bilkent Üniversitesi Büro Yönetimi Bölümünü Açık Üniversite İşletme 4. sınıf öğrencisi.

Üniversite bitmeden Procter&Gamble şirketine girmiştim. 2 sene sonra Coca-Cola’da iyi bir pozisyona geçtim. 5 sene çalıştıktan sonra girişimcilik serüvenim başladı. 

Annem Head-hunter’lık yapmıştı. Ancak kendisi öldüğü için işleri ve bağlantıları kopmuştu. Ben İsviçre’de oturan Amerikalı bir Head-hunter ile temasa geçtim. Ve bu işi yapmak için aday olduğumu söyledim. Şanslı bir dönemdi, ilk işim Alman bir şirket için Genel Müdür aramaktı. Çok başarılı bir yerleştirme süreci geçti, bana yapılması gerekenleri (aday bulma ve cv okuma)öğreten Fransa ‘da yaşayan bir head-hunterdı. Kendi yöneticim çok tecrübeli bir kişiydi. Tüm görüşmelerine girdim ve bu işi ondan öğrendim. Bunun üzerine ben Türk şirketlerle çalışmaya başladım. İşimi geliştirerek şirketimi kurdum.

Kafa Avcısının ne demek olduğunu biraz aktarmak isterim. İyi iş yapan bir kişiyi daha iyi imkanlarla başka bir iş yerine geçmesine vesile olmaktır

Nelere dikkat ederim, bana gelen gençlerde neler ararım, aradığım pozisyon ile gençlerin özelliklerini nasıl kesiştiririm: Elemanların yönlendirilmesinde insiyatifimi kullanırım. Şirket de yönlendirmemi dikkate alır.

Aldığım işi çok titizlikle yapmak isterim. Sonuç yüzde yüze yakın olmalıdır.

Bana başvuran gençler internet ilanları ile veya personel yöneticileri derneği ile geliyorlar.

Mülakat sırasında adaya yardımcı olabilecek sorularla, kişinin kendini ortaya çıkarabilecek nerede başarılı olabilir, nasıl bir iş istiyor, hedefleri nelerdir, güçsüz yönleri ve kuvvetli yönlerini hangisidir gibi sonuçlarını kendisinin çıkarmasını sağlar, daha sonra pozisyonu anlatır, uygun olup olmadığını kendi karar vermesini isterim.

Tüm görüşmelerimde önce parayı soran aday ile görüşmemi kısa tutarım. Kariyer paradan çok daha önemlidir.

Adaydan para alınmaz ben şirketler için çalışırım.

Karşıma gelen kişinin neyi ne kadar alabileceğini anlamak ve onu ona göre yönlendirmek için doğru soruları seçerim.

Benim için öncelikle yapacağı işi istiyor olması gerekiyor.

Sorumluluk sahibi olup olmadığı önemlidir.

Aday her zaman benim adayımdır. Eğer görüştüğümüz pozisyon kişinin karakterine ve beklentilerine ve veya yapabilirliğine uymuyor ise kesinlikle işi seçmesinde zorlama yapmam.

Şu anki gençliğin farklı bir nesil olduğu kesin ama daha bilinçli bir gençlik. Geldikleri zaman soruların cevaplarını almak istiyorlar.

Kararlı bir gençlik ama sorumluluk almaktan hoşlanmıyorlar. Birde çok çabuk sonuç elde etmek istiyorlar.

Görüşmeler çok rahat geçiyor. Çünkü ne istediklerini biliyorlar. Bizler 5 sene düşünürüz ama onlar baştan işin kendilerine uygun olup olmadığını hemen karar verebiliyorlar. Ben de onlardan hep bir şeyler öğrenmek isterim. Gençlere ben inanıyorum. Olmadı mı hemen bırakıyorlar beklemiyorlar ve kendilerine başka bir yol arıyorlar. İstedikleri şeylerin ne olduğunu biliyorlar. Aynı anda iki işi birden yapabiliyorlar.

Olumsuz gördüğüm tarafları da aldıkları görevi ne kadar yerine getirmişler bunu kendileri de pek bilmiyor. Korumacı aile çocuğa zarar veriyor ve çocuğun hayattan korkmasına sebep oluyor. Çabuk pes edip başka işe yöneliyorlar.

Çocukları yönetmek çok zor, iç güvenleri çok fazla ve bu yüzden yöneticilerle çatışma yaşıyorlar.

Yöneticilerin yaptığı yanlış;  gençlere güvenmemek.  

Biz çok fazla iyi yönetici yetiştiremiyoruz. Yöneticiler kendi elemanını yönetmekte zorlanıyorlar. Bir şirkette çalışan kişi  yönetilmeye ihtiyacı var.  Patron’larda danışmanla çalışıyor o da kendini kontrol ettirmek istiyor. Birinin yaptığı işi birisi kontrol etmiyorsa o kişiyi eğitemiyorsunuz.

Lise çağlarında çocuklar kariyer danışmanlığı alması gerektiğini düşünüyorum. Çocuklara meslekleri anlatmak gerekiyor ve çocukların karakterleri ve ruhları mesleklerle ne ölçüde orantılıdır. Bunların MEB tarafından küçük yaşlardan itibaren izlenerek belirlenmesi gerekiyor. Bizlerden çok daha fazla bilgiye sahipler. Ama okumayla bilgi sahibi olmak ile yapacakları işteki başarı oranları orantılı olmuyor. Gençler tarafından hangi mesleğin neyi okutacağının bilinmesi gerekiyor. Kişilik özellikleri kişinin seçeceği meslekle orantılı olmalıdır.

Şirketin belli kriterleri vardır. Hedef seçmek çok önemlidir. Çocuklara yanlış hedef vermemek gerekir. Şirketin kriterlerini belirleyip ona göre gençleri yönlendirmek gerekiyor. Şirketlerinde kişilikleri ve beklentileri vardır bu yüzden aynı aday seçimi çok önemlidir. A şirketinin Satış Müdürü veya Finans Müdürü için aradığı nitelikleri B;C;D;F ……….. gibi diğer şirketlerden farklıdır. Bu yüzden şirketi çok iyi tanımak ve pozisyonun sorumluluklarını iyi benimsemek gerekir.    

Seçme ve Yerleştirme bir uzmanlık işidir. Eğer doğru yere doğru insan birkaç defa doğru kişi yerleştirilemezse şirketlerin tanınırlığı ve güvenirliği azalıyor. Bazı şirketler artık kendi akademileri oluşmaya başladı böylece kendi yetiştirdiği eleman ile uzun soluklu çalışmış oluyorlar.

Daha önce çalıştığınız yerdeki insanlar arkanızdan iyi iş yapardı demeliler. Her şeyi hakkıyla yaparlarsa şirkete bir değer kattıkları gibi kendilerine ve kariyerlerini de geliştirmiş olurlar. Yorumlar